Svatý Vojtech - Praha, Czech republic
Posted by: Groundspeak Regular Member Noe1
N 50° 04.718 E 014° 24.904
33U E 458147 N 5547536
Quick Description: Adalbert of Prague (born c. 956 – 23 April 997), known in Czech by his birth name Vojtech (Latin: Voitecus), was a Bohemian missionary and Christian saint. He was the Bishop of Prague and a missionary to the Hungarians, Poles, and Prussians.
Location: Hlavní město Praha, Czechia
Date Posted: 10/28/2017 2:37:52 PM
Waymark Code: WMWY2K
Published By: Groundspeak Regular Member Dorcadion Team
Views: 17

Long Description:
"Svatý Vojtech (okolo 956–997), v zahranicí známý spíše pod birmovacím jménem Adalbert, byl druhý pražský biskup. Pocházel z rodu Slavníkovcu.

Vystupoval proti nekterým jevum v tehdejší spolecnosti, které se neslucovaly s církevním ucením, zejména proti pohanství, obchodování s krestanskými otroky, knežskému manželství a velmi rozšírenému alkoholismu. Krome toho se zasloužil o rozvoj domácího latinského písemnictví, zároven však respektoval staroslovenskou kulturní tradici.

Je mimo jiné pokládán za autora nejstarších ceských a polských duchovních písní, napr. známé písne Hospodine pomiluj ny. Jeho pusobení bylo komplikováno krizí ceského státu, která se mimo jiné projevovala i rostoucími spory mezi Premyslovci a Slavníkovci.

Dvakrát pro spory s knížetem opustil zemi, druhý odchod, ke kterému došlo krátce pred vyvraždením Slavníkovcu, mu zachránil život a ukázal se být definitivním. Byl zabit, když jako misionár pusobil na území pohanských Prusu, a je proto rímskokatolickou církví považován za mucedníka."

zdroj: wikipedia (visit link)


"Adalbert of Prague (Latin: Adalbertus; c. 956 – 23 April 997), known in Czech by his birth name Vojtech (Latin: Voitecus), was a Bohemian missionary and Christian saint. He was the Bishop of Prague and a missionary to the Hungarians, Poles, and Prussians, who was martyred in his efforts to convert the Baltic Prussians to Christianity. He was perceived to be the composer of Bogurodzica, the oldest known Polish hymn, but it is now unlikely to be true as he did not know the language. St. Adalbert (or St. Vojtech; Czech: Svatý Vojtech Polish: Swiety Wojciech) was later declared the patron saint of Bohemia, Poland, Hungary and the former polity of Prussia."

source: wikipedia (visit link)
Associated Religion(s): Roman Catholic

Statue Location: on the church

Entrance Fee: free

Artist: unknown

Website: [Web Link]

Visit Instructions:
Take a picture of the statue. A waymarker and/or GPSr is not required to be in the image but it doesn't hurt.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Statues of Religious Figures
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log  
Blogi visited Svatý Vojtech - Praha, Czech republic 6/27/2019 Blogi visited it