
Steen in het Vreeveld - Lemselo (NL)
Posted by:
Axel-F
N 52° 19.335 E 006° 54.587
32U E 357546 N 5798937
Markesteen bekend als 'Steen in het Vreeveld', als scheiding tussen de marken Berghuizen en Lemselo.
Waymark Code: WM189ND
Location: Overijssel, Netherlands
Date Posted: 06/24/2023
Views: 2
Deze steen lag op de grens van de marken Berghuizen en Lemselo. De beschrijving "steen in het Vreeveld" komt uit het proces-verbaal der grensbepaling van het grondgebied der gemeente van Losser (1827).
Het is nummer 80 in Hennie's inventarisatie (onder nummer 22.26-04); in 1986 was de steen al verdwenen.
In december 2016 is een vervangende steen neergelegd.
De (oorspronkelijke) steen stond van 1905 t/m 1953 op de topografische kaart. Rond 1950 zal de steen er dus nog geweest zijn.
Bron: (
visit link)
Over markestenen
Markestenen zijn overblijfselen die verwijzen naar het eeuwenlang gehanteerde markenstelsel in onder andere Oost-Nederland.
Het markenstelsel was gebaseerd op het inrichten en besturen van zogenaamde marken: grondgebieden die onder andere afgebakend werden met grote stenen. Deze marken kwamen vanaf de 13e eeuw in ons land hoofdzakelijk voor op de Saksische zandgronden in het oosten van ons land. De ‘woeste’ grond in de marke was gezamenlijk eigendom van de eigenaren van de boerderijen in die marke.
Langzamerhand ontstond bij het toenemen van de bevolking de behoefte nauwkeuriger te bepalen waar de grens lag tussen twee marken. Door de bevolkingsgroei ontplooide men steeds meer activiteiten aan de buitenranden van de marke. Dit leverde nogal eens conflictsituaties op. Natuurlijke landschapselementen (een beek, een grote boom of een heuvel) fungeerden oorspronkelijk als grenspunt, maar later werden ook vaak palen of veldkeien geplaatst om de grenzen beter aan te geven. Uiteraard liep ook dit bepalen van de grens weer vaak uit in geruzie tussen de marken.
Na het opheffen van de marken, rond 1850, werden de markestenen overbodig en vormden vaak een sta-in-de-weg. Ze werden verwijderd of men liet de stenen onder de grond verdwijnen. Tegenwoordig is er weer belangstelling voor de markestenen, vooral vanuit historische verenigingen. Er worden dikwijls informatiebordjes bij geplaatst die de belangstellenden iets vertelt over de betekenis van deze cultuurhistorische landschapselementen.
Bron: (
visit link)