1747 - Statue of St. John of Nepomuk - Kosmonosy, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 50° 26.419 E 014° 55.536
33U E 494716 N 5587591
Quick Description: A chronogram on the pedestal of the statue of St. John of Nepomuk
Location: Středočeský kraj, Czechia
Date Posted: 12/27/2020 7:12:25 AM
Waymark Code: WM13JVX
Published By: Groundspeak Premium Member Alfouine
Views: 6

Long Description:
The chronogram is located on the sandstone pedestal. The Roman numerals of chronogram are larger than the other letters and are not color-coded from the rest of the text.

The year 1747 from the chronogram referring to erection of the statue.


The chronogram:
sIC In CoeLIs gLorIatVr et In terrIs honoratVr sanCtVs Ioannes nepoMVCenVs Ita praestans sILentIo Vt CaeterI eloqvio

Note: I added the last word 'eloqvio' according to the website explaining the chronogram:Saint John of Nepomuk (or John Nepomucene) [Czech: Jan Nepomucký; German: Johannes Nepomuk; Latin: Ioannes (or Ioannis) Nepomucenus (c. 1345 – March 20, 1393) is the saint of Bohemia (Czech Republic), who was drowned in the Vltava river at the behest of Wenceslaus, King of the Romans and King of Bohemia. Later accounts state that he was the confessor of the queen of Bohemia and he refused to divulge the secrets of the confessional. On the basis of this account, John of Nepomuk is considered the first martyr of the Seal of the Confessional, a patron against calumnies and, because of the manner of his death, a protector from floods and drowning.

Source and more information: (visit link)

=========================================================

Pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého stojí v malém parcíku pred vchodem do zámku a je orientována celem k Z. Základnu kompozice tvorí nízká ctvercová podnož, dnes nevystupující z úrovne terénu. Z podnože vystupuje ctyrboký hranolový podstavec s pravoúhle odstupnenými rohy, rozclenený na nízký sokl, drík s patkou a rímsovou hlavicí. Steny dríku vyplnují rytá obdélná zrcadla s vykrojenými rohy, nahore a dole pulkruhove ukoncená. Na celní Z stene dríku je v horní cásti umístena plasticky vystupující kartuše v boltcovém orámování. Ve vnitrním poli kartuše je reliéfní znak v podobe trojúhelného visacího zámku. Pod kartuší je rytý majuskulní nápis s chronogramem. V ploše zrcadla na V strane je rytý nemecký text. Na podstavci spocívá nízký ctyrboký horní sokl, ukoncený oblounem a deskovým plintem. Na vrcholu stojí frontálne zobrazená postava svetce v životní velikosti, vyvinutá ve výrazném kontrapostu. Váha tela spocívá na svetcove levé noze, pravá noha je ohnuta v koleni a natocena do strany. Trup se stácí šikmo doleva, hlava se natácí k pohledove pravé strane do polovicního profilu. Svetec je oden v tradicní odev s nepokrytou hlavou. Napravo u svetcovy levé nohy stojí malý okrídlený andílek.
Type of numerals used: Roman

Text of the original chronogram: sIC In CoeLIs gLorIatVr et In terrIs honoratVr sanCtVs Ioannes nepoMVCenVs Ita praestans sILentIo Vt CaeterI eloqvio

Pure chronogram?: no

Natural chronogram?: no

Website explaining the chronogram: [Web Link]

English translation of the chronogram: Not listed

Visit Instructions:
Please upload at least one photo that you took during your visit. Tell us how you like the chronogram, what its condition is and so on.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Chronograms
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.