Hradcany - "Pan Tau" - Prague, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 50° 05.290 E 014° 23.673
33U E 456688 N 5548608
Quick Description: A scene from Czechoslovak TV movie Pan Tau
Location: Hlavní město Praha, Czechia
Date Posted: 1/22/2020 12:31:53 PM
Waymark Code: WM120A7
Published By: Groundspeak Premium Member bill&ben
Views: 7

Long Description:
The children's series reintroduces on the screen Mister Tau the charmer, along with his double, Uncle Alfons. It is impossible to tell them apart, and the cases of their mistaken identity in many comical situations guarantee to entertain all viewers, small and grown.

Genre: Children / Family / Comedy
Site address: Praha-Hradcany, Úvoz 26
Scene description: The boy gives a sign that VOsacis leaving by car from his company

=========================================================

Hrdinou je herec Rudolf Karásek, který byl pred patnácti lety slavným predstavitelem detmi milovaného Pana Tau. Dnes už jen vzpomíná na zašlou slávu a hledá útechu v alkoholu. Jednoho dne se v jeho vilce, kde žije se svou dcerou Hankou a jejími dvema syny, objeví barrandovský zamestnanec a predá mu scénár na nový film o Panu Tau. Už pri zkouškách nekterých scén se však ukáže, že Karásek na obtížnou roli nestací. Režisér se zacne poohlížet po dublovi a asistentka Alena mu privede pana Nováka, který jako by Panu Tau z oka vypadl. Bravurne zvládne všechny nárocné scény a Karásek zacíná žárlit na dvojníkovy úspechy i na jeho oblibu u detí, které ve filmu hrají. Na klidu mu nepridají ani náhodne vyslechnuté a nepríliš lichotivé režisérovy poznámky. Po rade zmatku a dokonce zámen Karáska a Nováka se štáb presune do Tater, aby tu natocil exteriérové scény. Tady se herec rozzlobí a prohlásí, že žádného dvojníka nepotrebuje a když si dubl narazí koleno pri autonehode, sám zahraje nárocnou scénu v horícím letadle. Znovu získá ztracené sebevedomí a v divadle dokonce roli Cyrana. Natácení koncí a pana Nováka najednou nikdo nemuže najít.
Movie or TV Show: Pan Tau

Year Released or First Aired: 1,970.00

IMDB Link: [Web Link]

Visit Instructions:

New logs for waymarks must include a photo of the location. The photo should try and match, to the extent possible, the original present-day photo posted for the waymark.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Movie Locations
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.