Hradcany - "Bájecní muži s klikou" - Prague, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 50° 05.290 E 014° 23.673
33U E 456688 N 5548608
Quick Description: A scene from Czechoslovak movie Bájecní muži s klikou
Location: Hlavní město Praha, Czechia
Date Posted: 1/22/2020 12:27:07 PM
Waymark Code: WM120A6
Published By: Groundspeak Premium Member bill&ben
Views: 4

Long Description:
Returning home to Prague, the magician Pasparte (Rudolf Hrusínský), an owner of a circus caravan, meets his dying colleague who entrusts his beautiful daughter Aloisie (Hana Buresová) to his care. In Prague they all take up their lodgings at the house At Blue Fish in which they intend to arrange the programs. The firm is owned by widow Evzenie (Blazena Holisová) with whom Pasparte shares flat and bed. Evzenie is jealous of Aloisie therefore Pasparte sends Aloisie as a housewife to the single man Jakub Kolenatý (Jirí Menzel) who earns his living by photographing and wants to record the revived pictures of Prague. Pasparte wants to found in Prague the first permanent Czech movie theatre in which there would be projected also the original Czech films.

Genre: Comedy, History
Site address: Praha-Hradcany, Úvoz 26
Scene description: The carriage passes the house where the photographer and filmmaker Kolenatý lives.

=========================================================

Kouzelník Pasparte, majitel maringotky, nekolika triku a promítacího prístroje, sní o tom, že si jednoho dne otevre první stálý ceský biograf, v nemž bude promítat pouze ceské filmy. Chybí mu však potrebný kapitál, aby svuj sen zrealizoval, a tak zatím objíždí zapadlé vísky a láká jejich obyvatele na pozoruhodnou show. Cestou se setkává i s umírajícím kolegou, který mu sverí nejen všechny své filmové pásky, ale také velmi pohlednou dceru Aloisii. Pasparte dorazí i s dívkou do Prahy, kde se Aloisie stává stredem pozornosti všech mužu v okolí. To by ani tak nevadilo, horší je, že na krásku neprícetne žárlí i Paspartova bytná Evženie. Pasparte nakonec milou schovanku nabídne jako hospodyni svobodnému fotografovi Janu Kolenatému, jenž touží po jediném natácet živé obrazy staré Prahy. Ovšem kouzelník má s mládencem ješte jiné plány. Chce ho jako spolecníka do budoucího podniku. Avšak ten je stále jen jeho velkým snem, protože dosud nesehnal potrebné prostredky. Navíc je tu paní Evženie, jež striktne odmítá jakékoli novoty, tedy s výjimkou tech, které by Pasparte vykompenzoval tím, že by se s ní oženil. Presto si kouzelník podá na magistrát žádost o koncesi na stálé kino a zacne jednat s Kolenatým a kabaretiérem Šlapetou o natocení prvního filmu. Jenže celý projekt je záhy ohrožen divadelní umelkyní Emilií Kolárovou Mladou, jež je zaprísáhlou odpurkyní biografu...
Movie or TV Show: Báječní muži s klikou

Year Released or First Aired: 1,979.00

IMDB Link: [Web Link]

Visit Instructions:

New logs for waymarks must include a photo of the location. The photo should try and match, to the extent possible, the original present-day photo posted for the waymark.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Movie Locations
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.