1663 / 1713 - Statue of St. John of Nepomuk - Ústí nad Orlicí, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 49° 58.403 E 016° 23.734
33U E 600069 N 5536603
Quick Description: Two chronograms on the pedestal of the statue of St. John of Nepomuk in centre of Ústí nad Orlicí
Location: Pardubický kraj, Czechia
Date Posted: 11/12/2019 12:17:39 PM
Waymark Code: WM11MDY
Published By: Groundspeak Premium Member Alfouine
Views: 10

Long Description:
The chronograms are located on the sandstone pedestal. The Roman numerals of chronogram are larger than the other letters and are not color-coded from the rest of the text.

The year 1663 from the chronogram referring to creating the statue.
The year 1713 from the chronogram referring to creating the pedestal.

The chronograms:
patrono regnI, sta pIa VnDe CoLVMna joannI= // 1663
Is CoLVMen patrIae DeLIcet esse sVae // 1713Saint John of Nepomuk (or John Nepomucene) [Czech: Jan Nepomucký; German: Johannes Nepomuk; Latin: Ioannes (or Ioannis) Nepomucenus (c. 1345 – March 20, 1393) is the saint of Bohemia (Czech Republic), who was drowned in the Vltava river at the behest of Wenceslaus, King of the Romans and King of Bohemia. Later accounts state that he was the confessor of the queen of Bohemia and he refused to divulge the secrets of the confessional. On the basis of this account, John of Nepomuk is considered the first martyr of the Seal of the Confessional, a patron against calumnies and, because of the manner of his death, a protector from floods and drowning.

Source and more information: (visit link)

=========================================================

Pískovcová socha svetce z r. 1663 umístená na mladším podstavci z r. 1713.
Socha samotná je kvalitní kamenosocharskou prací od neznámého autora, na plintu s autentickým vrocením 1663. Svetec je ztvárnen se svými typickými atributy (kríž a olivová ratolest), v mírne podživotní velikosti. Jedná se o jedno z prvních ikonografických ztvárnení tohoto svetce vubec, mnohem bežnejší je jeho užití až v 18. století. Svetec je zhotoven s pomerne kvalitne kamenicky propracovanými detaily, zpusob provedení odpovídá vrocení na plintu. Podstavec sochy (kónický pilír s presazenou patkou a rímsou na pískovcové základne) s reliéfní výzdobou na celní strane a tesanými nápisy na zadní strane a vpredu na patce je mladší. Nápis u paty pilíre na jeho celní stene udává vrocení 1715, nápis na zadní stene pak 1855. Pri celkovém pohledu však socha s pilírem tvorí vhodne sladený kamenosocharský celek doplnující celkovou umeleckohistorickou hodnotu areálu dekanského kostela Nanebevzetí Panny Marie, prestože nestojí na svém puvodním míste. Doplnek dr. Paukrtová : Materiál - pískovec, výška sochy 170 cm, celkové rozmery 360 x 70 x 50 cm. Na jednostupnové obdélné kamenné základne je postaven pískovcový pilír s latinským rytým nápisem ve spodní cásti: „PATRONO REGNI, STA PIA / UNDE COLUMNA JOANNI= / IS COLUMEN PATRIAE/ DELIC EFP ESSL SVAE . 1713“. Vpredu je na oblacích reliéf svetcova jazyka s paprscitou zárí, vzadu ceský nápis: „... 322 / SLAVNY PATRONE / Z NEPOMUKU JENE / LÁSKY PAS ..LI= / ... CHRAN NAS WEZDEJ- / SI ZLOBY / A PO NYNEJSÍ / STRASTI / PROVOD SLABÉ K / NEBES WLASTI / 1855“.
Type of numerals used: Roman

Text of the original chronogram: patrono regnI, sta pIa VnDe CoLVMna joannI= // Is CoLVMen patrIae DeLIcet esse sVae

Pure chronogram?: no

Natural chronogram?: no

Website explaining the chronogram: [Web Link]

English translation of the chronogram: Not listed

Visit Instructions:
Please upload at least one photo that you took during your visit. Tell us how you like the chronogram, what its condition is and so on.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Chronograms
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
Blogi visited 1663 / 1713 - Statue of St. John of Nepomuk - Ústí nad Orlicí, Czech Republic 7/6/2020 Blogi visited it