1803 - Statue of St. John of Nepomuk - Stará Paka, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 50° 30.270 E 015° 30.114
33U E 535591 N 5594845
A chronogram on the pedestal of the statue of St. John of Nepomuk
Waymark Code: WM11A59
Location: Královéhradecký kraj, Czechia
Date Posted: 09/15/2019
Published By:Groundspeak Premium Member Alfouine
Views: 9

The chronogram is located on the sandstone pedestal. The Roman numerals of chronogram are larger than the other letters and are not color-coded from the rest of the text.

The year 1803 from the chronogram referring to erection of the statue.


The chronogram: VVDIeCnI bohV prInasI obIet ChVVaLI skrze nebesstIana jana z nepoMVkV frantIssek ježek koVVar


Saint John of Nepomuk (or John Nepomucene) [Czech: Jan Nepomucký; German: Johannes Nepomuk; Latin: Ioannes (or Ioannis) Nepomucenus (c. 1345 – March 20, 1393) is the saint of Bohemia (Czech Republic), who was drowned in the Vltava river at the behest of Wenceslaus, King of the Romans and King of Bohemia. Later accounts state that he was the confessor of the queen of Bohemia and he refused to divulge the secrets of the confessional. On the basis of this account, John of Nepomuk is considered the first martyr of the Seal of the Confessional, a patron against calumnies and, because of the manner of his death, a protector from floods and drowning.

Source and more information: (visit link)

=========================================================

Kamenná kaplicka se sochou sv. Jana Nepomuckého je vystavena nedaleko komunikace, poblíž objektu cp. 96 ve Staré Pace. Materiálem je smíšené zdivo, které je omítnuto. Hlavní prucelí, které je otevrené do pulkruhove zaklenutého prostoru, je zdobeno dórskými sloupy završenými profilovanými rímsami protaženými pres nároží kaplicky. Trojúhelný štít je zakoncen kvádríkem, ve kterém je upevnen kríž. Strecha objektu sedlová, krytá alukrytem. Vchod do kaplicky chrání nízký jednoduchý kovový plutek. Interiér kaplicky je zaklenut valenou klenbou. Uvnitr kaplicky je na pískovcovém deskovém fundamentu osazen kvádrový sokl, který má na celní strane v pasparte nápis: WDieCnI BohV/ prInasI obIet ChWaLI skrze/ nebesstIana Jana z NepoMVkV/ Frantissek Ježek koWar/. Na soklu je umísten podstavec s volutovými krídly ve spodní cásti, ukoncený je segmentovou rímsou s volutovými kridélky, pod kridélky v emblému terc s vytesaným jazykem svetce a paprscitou svatozárí. Na celní strane podstavce je reliéf s vyobrazením putování sv. Jana Nepomuckého do Staré Boleslavi. Boky podstavce jsou zdobeny rytými zrcadly s vegetabilními závesy. Na rímse soklíku je umístena socha svetce v tradicním ikonografickém pojetí. Figura je zobrazena v kontrapostu, zhotovena v životní velikosti. Krucifix je položen na predloktí levé ruky sv. JN, který má zrasený kanovnický šat s almucí kryjící ramena a na hlave biret. Podstavec vcetne sochy s vrchní úpravou polychromie. Materiálem je svetlý pískovec. Celková výška skulptury ciní 430 cm.
Type of numerals used: Roman

Text of the original chronogram: VVDIeCnI bohV přInasI obIeť ChVVaLI skrze nebesstIana jana z nepoMVkV frantIssek ježek koVVař

Pure chronogram?: no

Natural chronogram?: no

Website explaining the chronogram: [Web Link]

English translation of the chronogram: Not listed

Visit Instructions:
Please upload at least one photo that you took during your visit. Tell us how you like the chronogram, what its condition is and so on.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Chronograms
Nearest Geocaches
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.