Josef Nešvera - Praskolesy, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 49° 51.948 E 013° 55.994
33U E 423335 N 5524255
Quick Description: Josef Nešvera (Praskolesy (Beroun District), 1842–1914 in Olomouc) was a Czech opera composer. The most successful of his five operas was Lesní vzduch ("Woodland Air") 1897.
Location: Středočeský kraj, Czechia
Date Posted: 11/18/2018 1:57:03 AM
Waymark Code: WMZJ7Q
Published By: Groundspeak Premium Member lumbricus
Views: 8

Long Description:
Josef Nešvera (visit link) (Praskolesy (Beroun District), 1842–1914 in Olomouc) was a Czech opera composer. The most successful of his five operas was Lesní vzduch ("Woodland Air") 1897.


=========================================================

Hudební základy získal u svého otce, Františka Nešvery, který byl ucitelem a varhaníkem. V Praze vystudoval strední školu a ucitelský ústav. Vedle toho byl ve hre na klavír a varhany soukromým žákem reditele Varhanické škole v Praze Josefa Krejcího. Skladbu a hudební teorii se ucil u Josefa Förstera a Františka Blažka. Po absolvování školy byl krátce ucitelem v Litni a v Horovicích.

V roce 1868 se vzdal ucitelského povolání a stal se reditelem kuru v kostele svatého Jakuba v Beroune. V Beroune spolupracoval s housistou Václavem Koptou, se kterým koncertoval v ceských mestech. Sprátelil se i s Bedrichem Smetanou. V Beroune také vznikly jeho první skladby.

V roce 1878 byl jmenován reditelem kuru katedrály sv. Ducha v Hradci Králové a ucitelem zpevu v biskupském seminári. V roce 1878 presídlil do Olomouce, kde vystrídal Pavla Krížkovského ve funkci reditele kuru katedrály svatého Václava. Byl clenem rímské akademie pro vedu a umení „Arkadie“. Roku 1912 se stal dopisujícím clenem IV. trídy ceské akademie ved a umení. Byl nositelem rytírského kríže rádu Františka Josefa, ci papežského záslužného kríže. V Olomouci je po nem pojmenovaná ulice.
Name of Famous Person: Josef Nešvera

Physical Address: Praskolesy, Czech Republic

What is this person famous for?:
Josef Nešvera was a Czech opera composer


Website verifying legitimacy of site: [Web Link]

Additional Website verifying Site legitimacy: [Web Link]

Personal Experience:
the plaque is located on the wall of two-storey home in centre of village


Other information about area: Not listed

Visit Instructions:
New logs must include information regarding the waymark. This can include photos, information about tours or even the confirmation that the waymark is still in existence.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Childhood Homes
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.