By using this site, you agree to its use of cookies as provided in our policy.

Rana Mountain
Posted by: Groundspeak Premium Member von Bronin
N 50° 24.415 E 013° 46.275
33U E 412685 N 5584596
Quick Description: CS: Jeden z vrcholu Ceského Stredohorí s krásným výhledem EN: A Hill of the Czech Central Mountains, an excellent viewpoint
Location: Ústecký kraj, Czechia
Date Posted: 9/15/2016 3:47:44 AM
Waymark Code: WMT2MR
Published By: Groundspeak Premium Member RakeInTheCache
Views: 31

Long Description:

Jeden z nejkrásnejších a nejzajímavejších vrchu Ceského stredohorí, jeho návšteva je nezapomenutelným zážitkem. I když se svou nadmorskou výškou 457,2m nepatrí zdaleka mezi velikány, vycnívá z rovinatého Poohrí jako velmi výrazný vrchol. Spolu se sousedním vrchem Oblíkem predstavuje hlavní krajinnou dominantu mesta Loun, od nehož se nachází 6 km severozápadním smerem. Holé a príkré svahy Rané lákají nejen prírodovedce a turisty za dalekým rozhledem, ale zejména príznivce všech druhu bezmotorového létání, pro než je tato hora prímo kultovním místem.

One of the most beautiful and interesting hills of Bohemian Uplands. Visit is an unforgettable experience. Bare and steep slopes attract naturalists and tourists to distant views. Mountain is also used by supporters of gliding.

Altitude in Feet: 1499

Visit Instructions:
To post a visit log for waymarks in this category, you must have personally visited the waymark location. When logging your visit, please provide a note describing your visit experience, along with any additional information about the waymark or the surrounding area that you think others may find interesting.

We especially encourage you to include any pictures that you took during your visit to the waymark.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Mountain Summits
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.