Ralsko Mountain
Posted by: Groundspeak Premium Member von Bronin
N 50° 40.440 E 014° 45.931
33U E 483431 N 5613599
Quick Description: CS: Nejvyšší hora regionu Ralsko. EN: The highest mountain of the region Ralsko.
Location: Liberecký kraj, Czechia
Date Posted: 2/26/2016 12:19:57 PM
Waymark Code: WMQKBT
Published By: Groundspeak Premium Member RakeInTheCache
Views: 18

Long Description:

Ralsko je z daleka nápadnou dominantou zvlnené Ralské pahorkatiny v severních Cechách a nadmorskou výškou 696 m zároven nejvyšší kótou rozsáhlé Ceské tabule. Název "tabule" napovídá, že jde o krajinu prevážne rovinatou a jen místy cástecne zvlnenou do pahorkatin: Svitavské ve východní cásti, Jicínské s oblastí Ceského ráje a již zmínené Ralské. Podstatnou cást Ceské tabule tvorí usazené horniny (pískovce, jílovce atd.) svrchnokrídového stárí, jimiž ve tretihorách pronikla telesa sopecných vyvrelin, nyní tvorící nápadné krajinné vyvreliny. Doslova to platí i pro horu Ralsko, jejíž podstatnou cást tvorí cedicová sopecná vyvrelina (sodalitický tefrit). Vystupuje i na vrcholovém, asi sto metru dlouhém skalnatém hrebeni se zríceninou stredovekého hradu, z nehož se zachovala predevším nápadná ctyrboká vež.Vrcholový hreben a skalní stupne pri výstupové ceste jsou vynikajícími rozhledovými místy po okolní podlužické a podještedské krajiny a do prilehlých partií Ceského stredohorí a Máchova kraje.

EN: Ralsko mountain is a dominant of Ralsko Upland and the highest mountain of the region. It reaches a height of 696 meters. The mountain Ralsko is of volcanic origin and there you can visit extensive volcanic fields.At the top of the mountain is a fantastic circle view of the Czech country. You can see other mountains - Jested, Jeleni vrch and so on. Here you also can visit the ruins of medieval castle Ralsko.

Foto: von Bronin

Altitude in Feet: 2283

Visit Instructions:
To post a visit log for waymarks in this category, you must have personally visited the waymark location. When logging your visit, please provide a note describing your visit experience, along with any additional information about the waymark or the surrounding area that you think others may find interesting.

We especially encourage you to include any pictures that you took during your visit to the waymark.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Mountain Summits
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log  
alreadyhere visited Ralsko Mountain 7/5/2018 alreadyhere visited it
jezevcik visited Ralsko Mountain 2/24/2018 jezevcik visited it
pforda visited Ralsko Mountain 6/10/2017 pforda visited it

View all visits/logs