Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy - Veltrusy (Central Bohemia)
Posted by: Groundspeak Regular Member Dorcadion Team
N 50° 16.666 E 014° 19.790
33U E 452248 N 5569729
Quick Description: Pictoresque Veltrusy mansion, hidden in a vast English park, is a Baroque chateau in Veltrusy (Melník District, Central Bohemia region of the Czech Republic).
Location: Středočeský kraj, Czechia
Date Posted: 4/5/2015 9:54:30 AM
Waymark Code: WMNMQ2
Published By: Groundspeak Regular Member razalas
Views: 42

Long Description:

Pictoresque Veltrusy mansion, hidden in a vast English park, is a Baroque chateau in Veltrusy (Melník District, Central Bohemia region of the Czech Republic).

The mansion was initially built in 1716 by architect František Maxmilián Kanka for Václav Antonín Chotek, count of Chotkov and Vojnín. The original mansion was extended in 1764 by architect Giovanni Battista Alliprandi on orders of count Rudolf Chotek of Chotkov and Vojnín who also commissioned the interior decoration. Further extensions and the annexes of the mansion were constructed in 1804.


Státní zámek Veltrusy, národní kulturní památka, se nachází v tesné blízkosti mesta Veltrusy, cca 25 km severne od Prahy. Zámek je ve správe Národního památkového ústavu. V objektu zámku probíhají rekonstrukcní a restaurátorské práce. Verejnosti prístupný je rozsáhlý park.

Zámek Veltrusy je významným dílem vrcholného baroka z 1. poloviny 18. století. Jeho autorem je významný pražský architekt italského puvodu Giovanni Battista Alliprandi. Stavitelem byl Václav Antonín Chotek (1674-1754), místodržící v Cechách, ve své dobe jediný žijící príslušník tohoto starého ceského šlechtického rodu. Zámek (puvodne pouhý letohrádek, pozdeji významne rozšírený) tvorí oválné jádro, k nemuž radiálne priléhají nižší krídla, usporádaná do tvaru písmene X. Na severní strane k nemu priléhá cestný dvur, který uzavírají alegorické sochy dvanácti mesícu a ctyr rocních období z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V interiérech prevládá móda barokního a rokokového bydlení ceské šlechty na venkovském sídle. V prízemí zámku se nachází tzv. sala terrena a mimorádne zachovalé "Mušlové pokoje". V roce 1754 se uskutecnil v zámeckých a parkových prostorách první vzorkový veletrh na svete pod názvem Velký trh tovaru Království ceského za úcasti panovnice Marie Terezie a Františka Štepána Lotrinského.

Až do roku 1945 byl zámek nepretržite v majetku Chotku z Chotkova a Vojnína. Posledními majiteli byli Karel a Livie. Ovšem pro kolaboraci s nacistickým Nemeckem jim byl zámek i park zabrán a oni emigrovali do západního Nemecka. V 70. letech oba zemreli a nezanechali po sobe žádné potomky. V soucasnosti zámek spravuje Národní památkový ústav.

[excerpted from Wikipedia]

Wikipedia Url: [Web Link]

Visit Instructions:
To post a visit log to this waymark you need to visit and write about the actual physical location. Any pictures you take at the location would be great, as well.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Wikipedia Entries
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
jokry visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 4/28/2019 jokry visited it
Olivetti visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 8/13/2018 Olivetti visited it
jezevcik visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 4/14/2018 jezevcik visited it
jezevecjezevec visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 10/9/2017 jezevecjezevec visited it
Blogi visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 7/23/2016 Blogi visited it
castorka visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 3/27/2016 castorka visited it
puczmeloun visited Veltrusy Mansion / Zámek Veltrusy -  Veltrusy (Central Bohemia) 4/6/2015 puczmeloun visited it

View all visits/logs