Sklenený obelisk - Karlovy Vary, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member puczmeloun
N 50° 13.756 E 012° 52.439
33U E 348366 N 5566285
Quick Description: Kašna se skleneným obeliskem u Hlavní pošty / Obelisk made of glass in the middle of the fountain at Main post office building
Location: Karlovarský kraj, Czechia
Date Posted: 10/10/2014 11:21:11 AM
Waymark Code: WMMMNH
Published By: Groundspeak Premium Member saopaulo1
Views: 67

Long Description:
EN:
Obelisk made of glass is placed in the middle of the fountain at Main post office building in city of Karlovy Vary. This object was finished in 2005.

CS:
Popis
Žulová kašna na kruhovém pudorysu s vybíhající špickou a se striky vody ve trech výškových skladbách. Na ostení citát T. G. Masaryka: „Mravnost - lidskost musejí býti cílem každého jednotlivce a národa. Zvláštní národní etiky není." Slova prvního prezidenta príznacne otevírají „bránu" nove zrekonstruované peší zóny. Na jejím konci stojí bronzová socha T. G. Masaryka od Jana Kotka. Ve stredu kašny je osazen sklenený obelisk. Už egyptské stavební umení mu prisoudilo roli „zhmotnelého paprsku slunce". Tento ikonografický význam smysluplne využil autor Bretislav Kubícek i jeho kolegové. Forma obelisku smerujícího vzhuru alegoricky uprednostnovala zejména duchovní poslání jakékoliv lidské cinnosti a konání, prinášející blahobyt, bohatství a prosperitu (symbolika trí dioritových koulí u základny jehlanu). Tatáž forma zapojila rovnež existenci lidské bytosti do univerzálních dimenzí, v kterých se propojily živly - vzduch zduchovnelý svetlem slunce a voda vyverající ze zeme v pramenech jako lécivé médium. Pregnantní prísnou siluetu obelisku prostoupila a vizuálne zmekcila modravá svetelná energie z poloprusvitných sklenených polí s pískovanou kresbou i oblé linie vodních striku. Završit pusobivou atmosféru díla mela ješte hudební složka, která však nebyla naplnena.
Obelisk se stal pomyslným hranicním kamenem mezi poklidným lázenským územím a vzrušeným rytmem obchodní zóny. Rekonstrukce peší zóny T. G. Masaryka v Karlových Varech byla ocenena titulem Stavba roku 2004.

Historie
Spoluautory jsou karlovarský malír a reditel galerie Jan Samec (leptané sklo) a architekt Bretislav Kubícek. Kubícek se narodil 29. 1. 1964 v Slavickách. V letech 1980 - 1985 studoval architekturu na Ceském vysokém ucení technickém v Praze. Žije a tvorí v Karlových Varech.

Zdroj: (visit link)
Date Created/Placed: Počátek realizace listopad 2003, dokončení 2005.

Address:
Třída T. G. Masaryka - pěší zóna - naproti poště Karlovy Vary, Czech Republic


Height: 13 meters

Illuminated: yes

Website: [Web Link]

Visit Instructions:
Give a narrative of your experience. What did you think of the obelisk? Did you learn anything? Photos are always welcome too. Please no virtual visits.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Obelisks
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
VíPe visited Sklenený obelisk - Karlovy Vary, Czech Republic 6/18/2018 VíPe visited it
DrakMrak visited Sklenený obelisk - Karlovy Vary, Czech Republic 7/3/2017 DrakMrak visited it
bleskovi.hledaci visited Sklenený obelisk - Karlovy Vary, Czech Republic 10/19/2015 bleskovi.hledaci visited it
castorka visited Sklenený obelisk - Karlovy Vary, Czech Republic 8/2/2015 castorka visited it
Tumbrel visited Sklenený obelisk - Karlovy Vary, Czech Republic 5/13/2015 Tumbrel visited it

View all visits/logs