HRT Radio Rijeka - Rijeka, Croatia
Posted by: Groundspeak Premium Member lumbricus
N 45° 19.631 E 014° 26.489
33T E 456231 N 5019448
Radio Rijeka is a cool radio broadcasting station in the middle of Rijeka located in a great building.
Waymark Code: WM16PVH
Location: Croatia
Date Posted: 09/13/2022
Published By:Groundspeak Premium Member Grahame Cookie
Views: 1

"Radio Rijeka se u eteru prvi put oglasila 16. rujna 1945. godine iz kuce u Voloskom na adresi Štangerova ulica broj 9. Program namijenjen dijelu Liburnije te selima, mjestima i gradicima uz Kvarnerski zaljev emitirao se na srednjevalnoj duljini od 349 metara. Bila je to jedina radio stanica na oslobodenom teritoriju Istre i Hrvatskog primorja i ujedno jedna od tek nekoliko lokalnih radio stanica koje su u to vrijeme postojale na podrucju Hrvatske i ondašnje Jugoslavije.

Od samog pocetka program se emitirao dvojezicno – na hrvatskom i talijanskom jeziku, a prve spikerice bile su Barbarina Ožegovic-Kosic za hrvatski te Ida Modica-Milkovic za talijanski jezik. Program se iz Voloskog emitirao u tri dnevna termina: ujutro od 7 do 8 sati, zatim od 12 do 13 i 30 te navecer od 17 do 18 sati i 30 minuta.

Potkraj 1945. godine Radio stanica Rijeka preseljena je iz Voloskog na novu lokaciju u Dom kulture na Kozali gdje je postavljen 10-vatni srednjevalni odašiljac, koji je sredinom veljace 1946. zamijenjen jacim 70-vatnim odašiljacem. Tijekom cijelog dana emitiran je dvojezicni hrvatsko-talijanski program i to iskljucivo uživo, zbog nedostatka tehnike za snimanje. Prvi izravni prijenos dogodio se 23. listopada 1946. godine, prilikom otvorenja «Mosta bratstva i jedinstva» na današnjem Titovom trgu, a svecanosti je osobno prisustvovao i Josip Broz Tito.

Kolektiv Radio Rijeke je do sredine pedesetih godina 20. stoljeca imao cak 120, a prema nekim podacima i do 150 clanova uz mnoštvo vanjskih suradnika. Radio Rijeka je imala vlastite zborove i zborovode, orkestre i dirigente, kao i brojne suradnike - glumce, redatelje, skladatelje, pjesnike i književnike medu kojima su bila mnoga cuvena imena: Viktor Car Emin, Drago Gervais, Mate Balota, Ivan Matetic Ronjgov, Lovro Matacic, dr. Zdravko Kucic, Bruno Petrali, Mario Kinel, Branimir Sakac, Ljuboslav Kuntaric, Slavko Zlatic, Ivo Robic i mnogi drugi.

Godine 1949. Radio Rijeka se privremeno seli u prostore Guvernerove palace (tadašnji Dom kulture «Vladimir Švalba Vid») da bi se od 1. sijecnja 1951. godine, program poceo emitirati iz zgrade na Korzu 24, odakle se Radio Rijeka neprekidno oglašava do danas. Emitiranje se odvijalo sa srednjevalnog odašiljaca na Ucki snage 15 kilovata, što je omogucavalo veliku cujnost, osobito u vecernjim satima.

Program se emitira od ranih jutarnjih do kasnih vecernjih sati. Sredinom 1953. godine, na inicijativu nekoliko novinara, te u suradnji s više kulturnih djelatnika, Radio Rijeka pokrece casopis «15 DANA» s tekstovima iz programa i djelatnosti kulturnih ustanova, kulturno-umjetnickih društava i sekcija u školama, te s pregledom tjednog kino i kazališnog repertoara u Rijeci, kao i programa Radio Rijeke. Nakon ukupno 28 brojeva, casopis se ugasio 15. sijecnja 1955. godine. Iste godine, odlukom ondašnjih vlasti, ukidaju se sve lokalne radio stanice na podrucju Hrvatske te se pretvaraju u studije Radio Zagreba s ogranicenim vremenom emitiranja programa u trajanju od najviše 90 minuta dnevno. Radio Rijeka gubi samostalnost i dotadašnje prihode od pretplate, ukidaju se svi glazbeni ansambli, kao i redakcije sa svim popratnim službama, te sve tehnicke, administrativne, propagandne i financijske službe, a broj djelatnika sa 100 spada na samo 11. Umjesto s 15-kilovatnog odašiljaca s Ucke, program se emitira s dvokilovatnog srednjevalnog odašiljaca smještenog na Kozali.

Ovakvo stanje traje do 1960. godine kada Radio Rijeka ponovo postaje samostalna radio-difuzna ustanova, no i dalje s malobrojnim kolektivom, neznatnom subvencijom opcine i programom u trajanju od 4 sata dnevno – od 14 do 18 sati, odnosno nedjeljom od 9,30 do 16 sati na SV frekvenciji 782 KHz.

Ponukan teškim uvjetima rada, 1. listopada 1966. godine Savjet Radio stanice Rijeka donio je odluku o ponovnoj integraciji s Radio-televizijom Zagreb, da bi referendumom provedenim 18. lipnja iste godine rijecki radio i službeno bio pripojen RTZ-u. Osim u vremenu kad emitira vlastiti program, Radio Rijeka u cijelosti prenosi drugi i treci program Radio Zagreba, djelujuci de facto kao podrucna stanica Radio Zagreba u cijim programima – osobito drugom – cesto sudjeluje vlastitim emisijama. U to doba u Hrvatskoj djeluje 29 lokalnih radio-stanica a Radio Rijeka ima 30-ak stalno zaposlenih djelatnika.

Godine 1969. uvodenjem tv dopisništva Radio Rijeka djeluje unutar novoosnovanog RTV centra Rijeka, o ova simbioza radija i televizije traje do kraja 1978. godine kada se iz RTV centra izdvaja TV Centar Rijeka.

Dana, 29. studenog 1980. godine Radio Rijeka zapocinje eksperimentalno emitiranje na ultrakratkom «fm» valu s odašiljaca na Ucki snage 300 W na frekvenciji 103,1 MHz, uz postojecu srednjevalnu frekvenciju 864 kHZ. U proljece 1981. godine UKV odašiljac pojacan je na 1 kilovat, da bi 29. studenog 1982. godine bio zamijenjen odašiljacem snage 10 kilovata cime je cujnost Radio Rijeke izjednacena s prvim i drugim programom Radio Zagreba, odnosno na podrucje cijelog Hrvatskog primorja i njegovih otoka do Zadra, Istre te dijelova Italije i Slovenije. Krajem 1983. godine zapocinje emitiranje i s UKV odašiljaca Mirkovica snage 3 kilovata na frekvenciji 101,3 MHz cime se cujnost Radio Rijeke dodatno širi na podrucje cijelog Gorskog kotara, Ogulina, Karlovca i Zagreba, kao i dijelova Slavonije i zapadne Bosne.

Broj stalno zaposlenih djelatnika sredinom osamdesetih iznosi 44, a dnevni program se radnim danom emitira od 14 do 19 sati, odnosno nedjeljom i blagdanom od 8 do 14 sati.

Dana, 15. svibnja 1986. godine program Radio Rijeke pocinje se emitirati u stereo tehnici s UKV odašiljaca na Ucki, a dvije godine kasnije dnevno emitiranje produženo je za još dva sata - od 12 do 19 sati.

Godine 1990. donosi prekretnicu jer u travnju te godine Radio Rijeka prelazi na cjelodnevno emitiranje programa od 7 do 19 sati. Uz pomoc grada Rijeke, Elektroprimorja, Novotehne, Viktora Lenca i Metala iz Opatije podignut je 1 kilovatni odašiljac na Pulcu iznad Rijeke cime je omogucen kvalitetniji FM prijem programa na podrucju Opatije i ostalih mjesta Liburnije u kojima se – zbog specificne konfiguracije terena – program s odašiljaca Ucka slabije cuje. Istovremeno s pokretanjem odašiljaca na Pulcu Radio Rijeka prestaje s emitiranjem programa na srednjem valu.

Pocetkom domovinskog rata, u jesen 1991., uvodi se 24-cetverosatno emitranje programa da bi se nešto kasnije vrijeme emitiranja ustalilo na termin od 6 do 24 sata, dok se u meduvremenu prenose emisije prvog programa Hrvatskog radija.

U prvoj polovici 90-ih Radio Rijeka bilježi izvrsnu slušanost koja prema provedenim anketama doseže i 70 posto, a cujnost programa se dodatno širi i na podrucje Like i zapadne Bosne i to pocetkom emitiranja na odašiljacu Licka Plješivica u ljeto 1996. godine nakon oslobodenja do tada okupiranih podrucja. Iste godine Radio Rijeka kao prva radio stanica u Hrvatskoj pocinje emitiranje programa putem Interneta ostvarujuci tako kontakt sa slušateljima na svim svjetskim kontinentima.

Osim na adresi www.radio-rijeka.com, program Radio Rijeke danas se emitira na sljedecim frekvencijama:

104,7 Mhz - odašiljac Ucka
102,7 Mhz - odašiljac Mirkovica
95,1 Mhz - odašiljac Pulac

kao i s nekoliko repetitora na podrucju otoka Cresa i Lošinja te Gorskog kotara. Do 2017. je emitirao i na 100.3 s Licke Plješivice, ali je poslije na toj frekvenciji zamijenjen s HRT-HR3. Usprkos sve vecoj konkurenciji, HR – Radio Rijeka do danas zadržava primat u slušanosti kako na podrucju grada Rijeke, tako i na podrucju cijele primorsko-goranske županije, a po dnevnom dosegu spada medju 10 najslušanijih radio programa u Republici Hrvatskoj. Ujedno je po ostvarenom marketinškom prihodu Radio Rijeka najuspješnija radio postaja u sustavu Hrvatske radio televizije unutar kojeg djeluje. Program ostvaruje 40-ak stalno zaposlenih djelatnika te vanjski suradnici." Wikipedia (visit link)

-----

Radio Rijeka went on the air for the first time on September 16, 1945, from a house in Volosko at 9 Štangerova Street. The program intended for the part of Liburnia and the villages, towns and small towns along the Kvarner Gulf was broadcast on a medium wave length of 349 meters. It was the only radio station in the liberated territory of Istria and the Croatian littoral and at the same time one of only a few local radio stations that existed in Croatia and Yugoslavia at the time.

From the very beginning, the program was broadcast bilingually - in Croatian and Italian, and the first announcers were Barbarina Ožegovic-Kosic for Croatian and Ida Modica-Milkovic for Italian. The program was broadcast from Voloski in three daily slots: in the morning from 7 to 8 a.m., then from 12 to 1:30 p.m. and in the evening from 5 to 6 p.m. and 30 minutes.

Towards the end of 1945, Radio Station Rijeka was moved from Voloski to a new location in the Culture Center on Kozala, where a 10-watt medium-wave transmitter was installed, which was replaced by a stronger 70-watt transmitter in mid-February 1946. Throughout the day, a bilingual Croatian-Italian program was broadcast exclusively live, due to the lack of recording equipment. The first live broadcast took place on October 23, 1946, during the opening of the "Bridge of Brotherhood and Unity" on today's Tito Square, and Josip Broz Tito personally attended the ceremony.

By the mid-fifties of the 20th century, the Radio Rijeka collective had as many as 120, and according to some data, up to 150 members, with many external collaborators. Radio Rijeka had its own choirs and choirmasters, orchestras and conductors, as well as numerous collaborators - actors, directors, composers, poets and writers, among whom were many famous names: Viktor Car Emin, Drago Gervais, Mate Balota, Ivan Matetic Ronjgov, Lovro Matacic, Dr. Zdravko Kucic, Bruno Petrali, Mario Kinel, Branimir Sakac, Ljuboslav Kuntaric, Slavko Zlatic, Ivo Robic and many others.

In 1949, Radio Rijeka temporarily moved to the premises of the Governor's Palace (then the "Vladimir Švalba Vid" Cultural Center) so that on January 1, 1951, the program began to be broadcast from the building at Korzu 24, from where Radio Rijeka continues to broadcast until today. . Broadcasting took place from a medium-wave transmitter in Ucka with a power of 15 kilowatts, which enabled great audibility, especially in the evening hours.

The program is broadcast from early morning to late evening. In the middle of 1953, on the initiative of several journalists and in cooperation with several cultural workers, Radio Rijeka started the magazine "15 DANA" with texts from the programs and activities of cultural institutions, cultural and artistic societies and sections in schools, as well as with an overview of the weekly cinema and theater repertoire in Rijeka, as well as the program of Radio Rijeka. After a total of 28 issues, the magazine closed on January 15, 1955. In the same year, by decision of the authorities of the time, all local radio stations in Croatia were abolished and turned into Radio Zagreb studios with a limited broadcast time of a maximum of 90 minutes per day. Radio Rijeka loses its independence and previous income from subscriptions, all music ensembles are abolished, as well as newsrooms with all accompanying services, and all technical, administrative, propaganda and financial services, and the number of employees drops from 100 to only 11. Instead of a 15-kilowatt transmitter from Ucka, the program is broadcast from a two-kilowatt medium wave transmitter located in Kozala.

This state of affairs lasted until 1960, when Radio Rijeka again became an independent broadcasting institution, but still with a small collective, a small subsidy from the municipality and a program lasting 4 hours a day - from 2 to 6 p.m., that is, on Sundays from 9:30 a.m. to 16 hours on SV frequency 782 KHz.

Challenged by the difficult working conditions, on October 1, 1966, the Council of Radio Station Rijeka made a decision to re-integrate with Radio-television Zagreb, so that Rijeka Radio was officially annexed to RTZ by a referendum held on June 18 of the same year. Except for the time when it broadcasts its own program, Radio Rijeka fully broadcasts the second and third programs of Radio Zagreb, acting de facto as a regional station of Radio Zagreb, in whose programs - especially the second one - it often participates with its own broadcasts. At that time, there were 29 local radio stations in Croatia, and Radio Rijeka had about 30 full-time employees.

In 1969, with the introduction of TV correspondence, Radio Rijeka operates within the newly founded RTV Center Rijeka, but this symbiosis of radio and television lasts until the end of 1978, when TV Center Rijeka is separated from the RTV Center.

On November 29, 1980, Radio Rijeka began experimental broadcasting on the ultrashort «fm» wave from a transmitter in Ucka with a power of 300 W at a frequency of 103.1 MHz, in addition to the existing medium wave frequency of 864 kHz. In the spring of 1981, the VHF transmitter was boosted to 1 kilowatt, and on November 29, 1982, it was replaced by a 10 kilowatt transmitter, which brought the audibility of Radio Rijeka equal to the first and second programs of Radio Zagreb, i.e. to the entire Croatian coast and its islands. to Zadar, Istria and parts of Italy and Slovenia. At the end of 1983, broadcasting also began with the 3 kilowatt UKV transmitter Mirkovica on the frequency 101.3 MHz, which further expanded the reach of Radio Rijeka to the entire area of ??Gorski kotar, Ogulin, Karlovac and Zagreb, as well as parts of Slavonia and western Bosnia.

The number of full-time employees in the mid-1980s was 44, and the daily program is broadcast on weekdays from 2 to 7 p.m., and on Sundays and holidays from 8 a.m. to 2 p.m.

On May 15, 1986, the program of Radio Rijeka began to be broadcast in stereo from the UKV transmitter in Ucka, and two years later, the daily broadcast was extended for another two hours - from 12:00 to 19:00.

The year 1990 brought a turning point because in April of that year, Radio Rijeka switched to all-day broadcasting from 7 a.m. to 7 p.m. With the help of the city of Rijeka, Elektroprimorj, Novotehna, Viktor Lenac and Metal from Opatija, a 1 kilowatt transmitter was erected on Pulac above Rijeka, which enabled better FM reception of programs in the area of ??Opatija and other places in Liburnia where - due to the specific configuration of the terrain - the program from the transmitter Aunt is hard of hearing. Simultaneously with the launch of the transmitter on Pulca, Radio Rijeka stops broadcasting programs on medium wave.

At the beginning of the Homeland War, in the fall of 1991, 24-hour broadcasting of the program was introduced, and a little later the broadcasting time was set at 6:00 a.m. to 12:00 a.m., while broadcasts of the first program of Croatian Radio were broadcast in the meantime.
Station Category: Public Broadcaster

Genre or specialty of the station submitted: Other

Station web-page: [Web Link]

Internet web-casting link if available.: [Web Link]

How is the signal transmitted: Don't know

Favourite program or on air person/announcer:
Cool music, I don't understand the talking, it's Croatian language. Ha!


"SIRIUS Satellite Radio" channel number: Not listed

"XM Satellite Radio" channel number: Not listed

Visit Instructions:

  • Post a photo of the station call sign anywhere you can find one.(except on the net)
    If "Visiting" please add your opinion or impressions of this "Radio Station" and which program you were listening to.
    A "Visited" only will be deleted A.S.A.P.
  • Search for...
    Geocaching.com Google Map
    Google Maps
    MapQuest
    Bing Maps
    Nearest Waymarks
    Nearest A.M./F.M. Radio Broadcasting Stations
    Nearest Geocaches
    Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
    Recent Visits/Logs:
    Date Logged Log User Rating  
    run26.2 visited HRT Radio Rijeka - Rijeka, Croatia 09/28/2023 run26.2 visited it