W/Cdr Bohumil Liška - Lázne Belohrad – Prostrední Nová Ves, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 50° 26.317 E 015° 34.967
33U E 541384 N 5587561
Bohumil Liška, was a Czech pilot, a member of No. 311 Squadron RAF
Waymark Code: WM11WX0
Location: Královéhradecký kraj, Czechia
Date Posted: 12/31/2019
Published By:Groundspeak Regular Member jhuoni
Views: 11

About Czechoslovak pilots during WWII
On 15 March 1939 Germany occupied Czechoslovakia (now Czech Republic), the Luftwaffe confiscated all Czechoslovak Air Force aircraft. Emigration was strictly controlled and former air force personnel were not allowed to leave the country Protectorate of Bohemia and Moravia (visit link) . But many Czechoslovak airmen got themselves smuggled into Poland. Of these a few joined the Polish Air Force but most continued to France. (visit link)

After France capitulated to Germany on 22 June 1940, many Czechoslovak airmen escaped to the United Kingdom. The RAF quickly created new squadrons formed of Czechoslovak pilots. The first fighter unit was No. 310 Squadron RAF (visit link) and immediately joined in the Battle of Britain (visit link) . A bomber unit, No. 311 Squadron RAF (visit link) a further Czechoslovak fighter units No. 312 Squadron (visit link) and No. 313 Squadron (visit link) soon followed.

Many of the Czechoslovak pilots died during WWII. Their memorials are located in many places in Western Europe, but also in Czech Republic. The monuments have different shapes and sizes. One of the typical forms is the memorial plaque located on the houses where the pilot was born or where they lived for some time.

Plaque Inscription:
V tomto dome žil
plk. BOHUMIL LIŠKA
* 28. 2. 1905 † 27. 11. 1969
Pilot 311. cs. perute RAF
Hrdina 2. svetové války


The memorial plaque is located on the wall of house where Bohumil Liška lived.

=========================================================

Štábní kapitán Bohumil Liška se nikdy nesmíril s okupací naší republiky. 3. srpna 1939 opustil Lázne Belohrad a u Ostravy prekrocil hranice do Polska, aby mohl se zbraní v ruce bojovat proti nacismu. Na rozdíl od mnoha mladších kolegu, kterí toužili po dobrodružství, odcházel ctyriatricetiletý Bohumil Liška s jasným cílem, který vyjádril i ve své záveti: „Odcházím na dalekou cestu jen proto, abych pomohl zdeptané a pokorené vlasti a národu svému. Jdu dobrovolne. Nikdo me nenutí. Mohl bych klidne žíti a tiše vzpomínati. Nechci a nemohu. Tichá, avšak opravdová láska k národu me vede daleko pres hranice, abych bojoval po boku tech, kterí již odešli. Chci býti poctivým jako Žižka, nesmiritelným jako Rohác z Dubé na Sione a opravdovým jako Hus a Komenský.“

V Polsku žádá rodák z Roškopova o presun do Francie, aby mohl následovat své kolegy letce a svého mladšího bratra Jaroslava. Místo toho je však na území okupovaném Rudou armádou zatcen sovetskými orgány, prekládán z vezení do vezení, až se dostal do sibirských gulagu. Zde, díky svým skvelým znalostem historie, posiloval víru v lepší casy mezi veznenými vojáky besedami, prednáškami i rozširováním písemných pojednání. Mesíce utrpení koncí až po zásahu naší exilové vlády v Londýne prostrednictvím plk. Heliodora Píky.

Po propuštení se Bohumil Liška vydal na dlouhou pout do Velké Británie. Hned po pristání v Glasgowe v cervenci 1941 byl prijat do služeb Britského královského letectva a jako velitel osádky bombardovacího letounu Wellington se zúcastnil mnoha náletu na strategické cíle v okupované Evrope.

V roce 1943 byl major Liška odvelen pres Kanadu a USA na nové pusobište na Bahamských ostrovech. Na této letecké základne vykonával funkci stycného dustojníka a vedl výcvik pilotu. Uznání se mu zde dostalo i od bahamského guvernéra vévody z Windsoru – drívejšího anglického krále Edwarda VIII. Poslední rok války potom pracoval pro ceskoslovenskou exilovou vládu v Londýne.

Po návratu do Ceskoslovenska v srpnu 1945 je povýšen do hodnosti plukovníka letectva a stává se velitelem leteckého dopravního pluku v Praze. Únor 1948 však znamená zacátek pronásledování západních letcu. Liška je propušten z armády a degradován na vojína. 20. dubna 1949 je zatcen.

Po propuštení a vystrídání nekolika zamestnání i težkém úrazu v cihelne, odešli manželé Liškovi v roce 1960 do Ostravy, kde pracovali až do roku 1966 jako delníci v železárnách. Životní pout hrdiny, plukovníka letectva Bohumila Lišky, skoncila po dlouhé nemoci a velikém utrpení 27.listopadu 1969. Krátce pred svou smrtí byl rehabilitován a cástecne odškodnen.
List if there are any visiting hours:
24*7


Entrance fees (if it applies): free

Type of memorial: Plaque

Website pertaining to the memorial: Not listed

Visit Instructions:

*(1.)* Please submit a photo(s) taken by you of your visit to the location (non-copyrighted photos only). GPS photos are also accepted with the location in the background, and old vacation photos are accepted. If you are not able to provide a photo, then please describe your visit or give a story about the visit.
*(2.)* If you have additional information about the memorial which is not listed in the waymark description, please notify the waymark owner to have it added, and please post the information in your visit log.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Nearest Waymarks
Nearest Specific Veteran Memorials
Nearest Geocaches
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.