By using this site, you agree to its use of cookies as provided in our policy.

Staré Mesto - "Hrište" - Prague, Czech Republic
Posted by: Groundspeak Premium Member ToRo61
N 50° 05.355 E 014° 25.124
33U E 458419 N 5548716
Quick Description: A scene from Czechoslovak movie Hrište
Location: Hlavní město Praha, Czechia
Date Posted: 1/11/2019 5:23:36 AM
Waymark Code: WMZVXX
Published By: Groundspeak Premium Member bill&ben
Views: 3

Long Description:
A fresh graduate, civil engineer Ludek Turna (Jirí Bartoska) decides on his future. Although he has agreed to leave with his fellow students to build a motorway, he accepts a job in a prestigious architecture office. His father, an important architect (Karel Höger) approves his decision. Soon after he joins the office, Ludek gets an individual task. He shall make a competition project of a sanatorium for miners in the Krusné Hory mountains He gets to work eagerly and he refuses advice of his father who leaves to Belgium for work. In the office they expect maliciously his failure, only designer Polda trusts Ludek unconditionally. But Ludek is unequal to this task. When the deadline approaches he finds in his father's rich documentation a similar project of a Canadian architect. He hands in this draft slightly modified as his own work.

Genre: Psychological
Site address: Široká 14, Praha-Josefov
Scene description: Jana gets a fine for a cyclist's crash.

=========================================================

Mladý architekt Ludek Tuma se hádá se svou prítelkyní na tenise a o tenise. Také reší složité dilema o jeho budoucím zamestnání, zda jít k dálnici, nebo do kanceláre. Také si hraje na granda, když tvrdí, že auto pri autonehode rídil on a ne jeho kamarádka. Nu, nakonec prece jen koncí v kancelári, kde dostane úkol. Totiž udelat studii hornického sanatoria. Ale on stále nemá nápad a jednou, když jej prijde navštívit dívka a neustále ji chce videt, ukáže jí studii jiného architekta, Leona Andresse. Tu také ukáže v kancelári. Ludkuv otec na podvod prijde. Studie je jediná na svete a on ji dostal kdysi od Andresse darem. Ludek se však svému šéfovi prizná. Ten to však míní ututlat a Ludek podává oficiální výpoved. A prijíždí na dálnici, tedy na její stavbu. Zde jej napadne používat na šalování ne drevo, ale plech a vymyslí na to i formu. Ovšem ne každý se k tomu staví kladne…
Movie or TV Show: Hřiště

Year Released or First Aired: 1,976.00

IMDB Link: [Web Link]

Visit Instructions:

New logs for waymarks must include a photo of the location. The photo should try and match, to the extent possible, the original present-day photo posted for the waymark.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Trails.com Maps
Nearest Waymarks
Nearest Movie Locations
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Nearest Hotels
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
There are no logs for this waymark yet.