DiscGolf Park Kunovsky les, Uherske Hradiste, CZ
Posted by: Groundspeak Premium Member Bella
N 49° 03.610 E 017° 26.707
33U E 678618 N 5437024
Quick Description: První mestské hrište ve Zlínském kraji/The first municipal course in the Zlín Region
Location: Zlínský kraj, Czechia
Date Posted: 12/10/2011 4:50:29 AM
Waymark Code: WMD9JH
Published By: Groundspeak Premium Member ChapterhouseInc
Views: 68

Long Description:
Hrište pro sportovní disciplínu DiscGolf ve ctvrtek 20. ríjna slavnostne predalo verejnosti mesto Uherské Hradište. Sportovište je umístené v Kunovském lese a bude volne prístupné po celý rok. Jeho užívání je bezplatné. Mesto Uherské Hradište sází na to, že zajímavý sport DiscGolf osloví verejnost zejména pro svou dostupnost.

„Je to sportovní aktivita vhodná pro každého. Poskytuje zdravou pohybovou aktivitu školákum i seniorum. Na rozdíl od klasického golfu hrác nemusí mít žádné drahé náciní a pro zacátek si vystací s jedním diskem,“ popsal starosta mesta Uherské Hradište Kvetoslav Tichavský.

„Hrište jsme postavili v rozmezí srpna a zárí letošního roku. Jedná se o první etapu, která sestává ze šesti jamek – košu. Další tri jamky máme v plánu v príštích letech. Potom budou moci být na hrišti porádány dokonce i mezinárodní souteže,“ konkretizoval starosta.

...

Playground for sports discipline DiscGolf on Thursday 20 October officially handed over to the public city Uherske Hradiste. Sports is located in the Kunovský forest and will be freely accessible throughout the year. Its use is free. City Uherske Hradiste bet that interesting sport DiscGolf addresses the public especially for its accessibility.

"It's a sporting activity suitable for everyone. It provides healthy physical activity of schoolchildren and seniors. Unlike traditional golf players do not need any expensive equipment and to begin to manage with one disk, "said Mayor Uherske Hradiste Kvetoslav Tichavský.

"The course we have built between August and September this year. This is the first stage which consists of six holes - baskets. Three other wells we plan in future years. Then they can be organized on the pitch even international competitions, "Specified mayor.
Number of Holes: 6 (9)

Cost: 0.00 (listed in local currency)

Course website: [Web Link]

Visit Instructions:
Include a picture of something of interest on the course that may not be posted already.
Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Trails.com Maps
Nearest Waymarks
Nearest Disc Golf Courses
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Nearest Hotels
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log User Rating  
mitak visited DiscGolf Park Kunovsky les, Uherske Hradiste, CZ 6/14/2012 mitak visited it
ToRo61 visited DiscGolf Park Kunovsky les, Uherske Hradiste, CZ 5/21/2012 ToRo61 visited it

View all visits/logs