No.1513, Muzeum ceské loutky a cirkusu - Prachatice, CZ
Posted by: Groundspeak Premium Member pavlikVB
N 49° 00.755 E 013° 59.863
33U E 426709 N 5429338
Quick Description: CS: Muzeum ceské loutky a cirkusu na námestí v Prachaticích / EN: Czech Puppets and Circus Exhibition on the square in Prachatice
Location: Jihočeský kraj, Czechia
Date Posted: 11/18/2011 1:35:45 AM
Waymark Code: WMD4KM
Published By: Groundspeak Regular Member PaWcz
Views: 70

Long Description:
3D video - (visit link)

CS:
V nove rekonstruovaných, puvodne renesancních domech na prachatickém námestí byla v roce 2006 otevrena stálá expozice Národního muzea k tématum loutky, cirkus, varieté a kouzelníci.

Loutkárská expozice Národního muzea prezentuje vývoj a význam ceského loutkárství (predevším marionetového divadla) od lidových loutkáru, pres rodinná divadla až k amatérským scénám 1. poloviny 20. století. Exponáty jsou doplneny panely s obsáhlým textovým i obrazovým materiálem: historická fakta i poetické vzpomínky mají priblížit významné osobnosti ceského loutkárství i situaci, ve které žily a tvorily: nelehké životní podmínky lidových loutkáru i nadšení a obetavost, díky nimž se rodily amatérské scény.

Cirkusová expozice mapuje historii od prvních ceských cirkusu a vystoupení v arénách pres slavnou éru Karla Kludského až po vznik státních cirkusu (Humberto, Slovan, Praga, Evropa). Predstavuje nekteré významné cirkusové rodiny, jejich tradice jsou delší než jedno století (mj. Berouskovi, Wertheimovi, Tríškovi a Kaiserovi, Štipkovi a Štaubertovi), unikátními predmety ilustruje jednotlivé cirkusové disciplíny: klauny, žongléry, kontorsionistiku (plastická i kaucuková akrobacie, klíšnictví), drezúru šelem, výcvik koní. Soucástí expozice je též unikátní historické panoptikum - atrakce, která casto cirkusy doprovázela.

Kouzelnická expozice pripomíná nejen zakladatelské osobnosti Viktora Ponrepa ci Františka Kellnera, ale také „tátu“ ceských kouzelníku Leopolda Beránka, nejvetšího kouzelníka - více než dvoumetrového Longmarka, dokonalé manipulátory Karliniho ci Balzara. Jádrem jsou historické rekvizity (nejstarší pocházejí z poloviny 19. století) ze soukromých sbírek ceských magiku, zejména Pavla Langra, Josefa Kaisera a Pavla Doubka.

Muzeum ceské loutky a cirkusu je prostorem pro setkávání milovníku loutkového divadla, cirkusu a kouzel. A nejen to: je jedním z kulturních center Prachatic: porádá akce pro materské, základní i strední školy, pro rodiny s detmi a pro další zájemce nejen o stálou expozici. V podkrovních výstavních prostorách se strídají ruznorodé výstavy, v bývalé konírne probíhají divadelní predstavení i dílny, v nichž se mohou zájemci seznámit s ruznými technikami výroby loutek, kulis a dalších taju divadelní tvorby.

EN:
The first part of the exhibition is devoted to the history of the Czech Puppets, from the oldest marionettes through to family and club theatres and professional stages. Besides the traditional Devils and Merry Andrews, visitors will meet with marionettes made according to the designs of M. Aleš, V. Sucharda and J. Trnka. It is possible to see famous inscenations of marionette plays in historical little theatres in the exhibition. In the second part – in the only Circus Museum in Bohemia – the visitor will see not only posters, photographs and documents, but will also find himself in a circus arena with horizontal bars, a Persian bar, single-wheel bicycles, juggling tools and circus costumes. The motorbike on which the Bears drove with Cibulka also form part of this exhibition. Through film clips (the oldest dating from the beginning of the 19th century), the exhibited magic properties are brought to life in the hands of leading Czech magicians and their apparatus. This is the only Czech museum to house a unique historical moving attraction – waxworks of the heads of historical personalities, even including a moving mermaid.
Opening Times:
Otevřeno / Open: úterý - neděle 9 - 17hod tuesday - sunday 9AM - 5PM


Webpage: [Web Link]

Rating:

Where can you get this wooden stamp.: Not Listed

Visit Instructions:

Visiting of the waymark:

To log a waymark in this category, you have to personally visit the waymark location and post a photo of the tourist destination taken from the waymark coordinates.
Describe your visit and what you experienced.

Návštěva waymarku:

Abyste mohli waymark zalogovat jako navštívený, musíte osobně dojít na místo určené souradnicemi waymarku, vyfotit odsud turistický cíl, a fotografii nahrát k logu.

Budeme rádi, když se s námi podělíte také o zážitky spojené s návštěvou místa.

Wegpunktbesuch:

Um den Wegeunkt zu loggen, müßen sie die Stelle (Ort) erreichen,auf welche sich die Wegpunktkoordinaten beziehen, von dort das touristische Ziel fotografieren,Bild zum Logg hochladen.

Wir werden uns freuen ,wenn Sie uns dabei Ihre Erlebnisse mitteilen .

This Category was discussed in the forums. Please raise any questions there.
S otázkami týkajícími se kategorie se můžete obrátit na diskusní fórum.

Search for...
Geocaching.com Google Map
Google Maps
MapQuest
Bing Maps
Trails.com Maps
Nearest Waymarks
Nearest Tourist Stamps Photos
Nearest Geocaches
Nearest Benchmarks
Nearest Hotels
Create a scavenger hunt using this waymark as the center point
Recent Visits/Logs:
Date Logged Log  
ondrys2 visited No.1513, Muzeum ceské loutky a cirkusu - Prachatice, CZ 4/4/2015 ondrys2 visited it
dubex visited No.1513, Muzeum ceské loutky a cirkusu - Prachatice, CZ 8/17/2014 dubex visited it
Sherlock Holmes visited No.1513, Muzeum ceské loutky a cirkusu - Prachatice, CZ 4/10/2014 Sherlock Holmes visited it
ToRo61 visited No.1513, Muzeum ceské loutky a cirkusu - Prachatice, CZ 11/11/2013 ToRo61 visited it

View all visits/logs